Рухома шпалера для ожини. Досвід США та впровадження в Україні

Протягом останнього десятиріччя в Україні спостерігається активний розвиток садівничої галузі, особливо це стосується вирощування ягідних культур. За ці роки ринок ягід в нашій країні став більш професійним, а з набуттям садоводами досвіду на промислові плантації з присадибних ділянок перекочували досі маловідомі, аматорські культури. Завдяки появі нових сортів та інноваційних підходів до технології вирощування вони набули комерційного значення і довели свою неабияку прибутковість. Однією з таких перспективних ягідних культур є ожина, яка довгий час незаслужено залишалася в Україні малопоширеною, нішевою культурою й нині знаходиться на лише початку свого комерційного шляху.

Немає жодної ягідної культури, яка вже на 2-3 рік після садіння приносила б настільки щедрий врожай з одиниці площі. Окремі сорти дають з одного куща більше 10-12 кг ягід, коли при правильному формуванні кущ займає всього 1,5-2,0 погонних метри шпалери.

Більшість культурних сортів ожини дає ягоди, смакові якості яких не поступаються найближчій родичці – малині, а часто й перевершують її. Нестигла ягода ожини кисла, далі вона стає кисло-солодкою, потім солодкою, з неповторним десертним ароматом. Особливо приємними ароматами з різними смаковими відтінками відзначаються сорти ожини, які мають складне генетичне походження і, насправді, є малино-ожиновими гібридами. Маса ягід більшості сортів ожини – 5-12 г, у окремих може досягати 15-18 г, тоді як, наприклад, поширені сорти малини формують ягоди масою 4-8 г.

Кущі ожини практично не потребують хімічних обробок, а ягода завжди чиста – шкідників в існуючих насадженнях поки що не відмічено, грибними хворобами можуть уражуватись лише сприйнятливі сорти в несприятливих погодних умовах.

Рослини комерційних сортів (якщо не пошкоджувати кореневу систему) не дають кореневої порослі, тільки пагони заміщення.

У цієї культури цілюще все, починаючи з ягоди й листя і закінчуючи корінням. Спектр захворювань, для лікування яких вона використовується, надзвичайно широкий.

Ягода ожини більш транспортабельна, ніж малина. Плодоложе, з яким вона відривається, не дозволяє їй зминатися (це не стосується перезрілих ягід!). Ягоди деяких сортів зберігаються в звичайному холодильнику до 5 днів.

Звичайні сорти ожини так само, як і літня малина, плодоносять на пагонах, що з’явилися в попередньому сезоні, а в поточному дає пагони заміщення, які будуть плодоносити в наступному році. Після плодоношення пагони, які відплодоносили, вирізають, а нові вкривають на зиму. У малини пагони, що були з урожаєм, засихають. У ожини вони зазвичай і восени зелені, але залишати їх на наступний сезон немає сенсу, так як на них майже немає квіткових бруньок.

Сучасні сорти ожини суттєво різняться за своєю зимостійкістю. Так, окремі з них витримують до -27 °С і навіть -30 °С без укриття, у той час, як інші підмерзають навіть при невеликих мінусових температурах. До того ж, морозостійкість квіткових бруньок нижча, ніж самих пагонів. Тому кущ, що перезимував без укриття, зазвичай слабо цвіте або не цвіте взагалі унаслідок підмерзання квіткових бруньок. Саме ця біологічна особливість довгий час була основним стримуючим фактором переходу культури до категорії комерційних, оскільки мало хто серед садоводів волів мати справу зі щорічним зняттям-підійманням рослин на шпалеру. Цей процес вкрай трудомісткий, особливо коли йдеться про площу в декілька гектарів, до того ж далеко не усі сорти легко піддаються укладанню з укриттям на зиму. Проте, даний агроприйом необхідний, оскільки укриваючи ожину ви гарантовано збиратимете урожай щороку незалежно від зимостійкості сорту і умов зими.

Легко укладаються і навесні піднімаються на шпалеру сланкі сорти, такі, як Карака Блек, Блек Бутт, Блек Даймонд та ряд інших. Напівсланкі сорти Торнфрі, Блек Сатін, Чачанска Бестрна легко укласти практично неможливо. Жорсткі здерев’янілі пагони на дорослому кущі швидше зламаються, ніж ляжуть. Найбільше цією проблемою опікувалися науковці північних штатів США – країни, яка вирощує найбільше ожини в світі. Саме там було запропоновано найбільш інноваційну технологію вирощування укривної ожини з використанням Y-подібної рухомої поворотної шпалери, розроблену доктором Фуміомі Такеда (Fumiomi Takeda) на Аппалачській дослідній станції плодових культур. Дана технологія дозволяє укладати кущі на зиму, не знімаючи їх зі шпалери, і є яскравим прикладом кращого світового досвіду, який варто переймати вітчизняним виробникам.

Сучасні технологічні підходи при вирощуванні ожини було розглянуто на одинадцятому міжнародному симпозіумі XI International Rubus and Ribes Symposium” який відбувся в червні 2015 року в Сполучених Штатах Америки.

Станом на 2015 рік ожину в США вирощують на площі понад 5 500 га. До топ п’яти найбільших штатів за обсягом виробництва ожини входять штати Орегон (300 га), Каліфорнія (280 га), Техас (270 га), Арканзас (240 га) та Північна Кароліна (180 га). В прохолодних штатах Північного-Сходу та Півночі Сполучених Штатів (таких як Пенсильванія, Нью-Йорк, Огайо, Масачусетс, Західна Вірджинія, Меріленд, Нью-Джерсі, Делавер, Індіана, Ілліноїс, Айова, Канзас та Кентукі) загальна площа під ожиною станом на 2015 рік становила лише 290 га. З них понад 100 га було закладено за останні 3 роки з використанням новітньої системи вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері. Загалом, на території США рухому поворотну шпалеру для ожини вже встановлено на площі майже 300 га.

В зв’язку з тим, що рухома поворотна шпалера дозволяє успішно вирощувати ожину в регіонах з зимовими температурами нижче – 23оС (температура, при якій відбувається підмерзання плодових бруньок ожини) з кожнем днем вона набуває все більшого поширення та популярності серед провідних виробників ягоди ожини в усьому Світі.

Питанню вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері було прикуто особливу увагу з боку учасників Симпозіуму в США. Зокрема, на запрошення організаторів перед учасниками з доповіддю виступив автор та розробник рухомої поворотної шпалери – доктор Фуміомі Такеда.

Як зазначив вчений – система вирощування ожини на рухомій поворотній шпалері – це поєднання унікального типу шпалери та особливої системи формування пагонів, що дозволяє щороку отримувати високі врожаї якісної ягоди.

Використання рухомої шпалери дозволяє вкривати пагони ожини не знімаючи їх з шпалери, відповідно, навесні відсутня потреба в повторній фіксації пагонів до шпалери. Для укриття пагонів достатньо просто перевести шпалеру в зимове положення, шляхом послаблення натягу дротів шпалери та її подальшого опускання до поверхні грунту. Цю операцію швидко та без надзусиль можуть виконати всього декілька працівників. Після переведення шпалери в зимове положення, насадження вкривають укривним матеріалом (агроволокном, або іншим). Детальний опис та особливості розміщення рухомої поворотної шпалери для ожини в положенні “зима”, “весна” та “літо” ви можете знайти в попередній публікації.

Таким чином, захистивши пагони ожини від вимерзання, виробники щороку мають змогу отримувати високі сталі врожаї смачної ягоди.

По обидва боки кожного ряду рухома шпалера утримується за допомогою міцних дерев’яних стовпів, які використовуються в якості опор для розтяжки дротів шпалери.

Місце фіксації дротів шпалери до дерев’яних стовпів.

Дроти рухомої шпалери повинні бути добре натягнуті щоб не провисати під вагою потужних пагонів ожини.

Натяг дротів шпалери виконується за допомогою спеціальних натяжних пристосувань.

Використовуючи спеціальний натяжний пристрій натяг дротів рухомої шпалери виконується легко та швидко. При цьому, залишається можливість послаблення натягу дроту, для переведення шпалери в горизонтальне (зимове) положення.

Кожна секція рухомої шпалери складається з анкера, фіксуючої пластини, короткого та довгого плеча. Анкер заглиблюється в грунт на глибину 0,75 – 1,0 м. До нього за допомогою болтових з’єднань з обох сторін кріпляться фіксуючі пластини. Фіксуюча пластина дозволяє змінювати положення короткого та довгого плеча рухомої шпалери (зима-весна-літо). Коротке та довге плече рухомої шпалери кріпляться до фіксуючої пластини за допомогою болтових з’єднань та фіксуються в потрібному положенні за допомогою шплінтів. Для зміни положення плеча шпалери необхідно перемістити шплінт з одного отвору фіксуючої пластини в інший.

Нижні дроти шпалери проходять через наскрізні отвори пластини без додаткової фіксації. Верхні дроти шпалери фіксуються до короткого та довгого плеча торцевих секцій, та проходять через наскрізні отвори в плечах без додаткової фіксації в проміжних секціях шпалери в межах одного ряду.

Анкер, фіксуюча пластина та плечі рухомої шпалери можуть бути виготовлені з вуглепластику (карбону) або з металу. На фото зображена рухома шралера виготовлена з вуглепластику.

Спеціальні пластикові заглушки захищають анкер та обидва плеча рухомої шпалери від потрапляння вологи (дощу, снігу).

Ряди з рухомою поворотною шпалерою на ожині доцільно розміщувати з заходу на схід. При цьому, коротке плече до якого фіксують молоді однорічні пагони встановлюють з південної сторони, що забезпечує їх хороше освітлення та спияє активному росту. Відповідно, довге плече шпалери з плодоносними пагонами – розміщують з північної сторони для запобігання сонячних опіків плодів, які знаходяться з зовнішньої сторони шпалери. Розміщення ягоди з зовнішньої сторони шпалери досягається за рахунок встановлення шпалери в горизонтальне положення навесні в період розпускання бруньок та цвітіння (детальніше про весняне положення шпалери описано в попередній публікації).

Технологія вирощування ожини на рухомій шпалері передбачає особливе формування пагонів на шпалері, а саме – пригинання та фіксацію в горизонтальному положенні основних пагонів ожини вздовж нижнього дроту шпалери.

Через певний час з основних пагонів, які закріплені та ростуть вздовж нижнього дроту шпалери почнуть відростати вертикальні латерали, які в майбутньому, по мірі відростання будуть фіксуватися до верхніх дротів шпалери.

З часом, вертикальні латеральні пагони покриють всю площу шпалери та рясно плодоноситимуть.

Впровадження рухомої шпалери для ожини в Україні

Вітчизняні виробники ягоди розглядають ожину як достатньо перспективну та потенційно привабливу з комерційної точки зору культуру, особливо враховуючи відсутність серйозної конкуренції на ринку.

Завдяки технологічній підтримці та за сприяння автора та розробника рухомої шпалери доктора Фуміомі Такеда на Вінниччині на базі випробувального поля підприємства ФруТек створено першу в Україні тестову ділянку з рухомою поворотною шпалерою для ожини з метою її виробничого випробування та подальшого вправадження в комерційних насадженнях.

Основні елементи рухомої шпалери (анкер, фіксуючу пластину, коротке та довге рухоме плече) для виробничого випробування виготовлено з стальної профільної труби.

Нижні ряди дроту шпалери – стальні, верхні – поліестерові.

Про результати виробничого випробування рухомої шпалери в умовах України будемо обов’язково повідомляти в наступних публікаціях.

Олександр Ярещенко

Тарас Масловатий