Вирощування касетної малини на мульчувальній плівці

Касетні саджанці малини – це сучасний тип посадкового матеріалу малини, який вирощуються в теплицях спеціалізованих розсадників без контакту з грунтом (в субстраті), завдяки чому виключається можливість потрапляння в рослину патогенів, забезпечується чистота посадкового матеріалу та відсутність в ньому збудників хвороб та шкідників.

Касетні саджанці малини в розсаднику готові до висадки в поле

Для вирощування касетних саджанців малини можуть використовуватися пластикові або пінопластові касети з комірками різного розміру, форми та об’єму. Одна касета може містити від 15-20 до 50-60 рослин. В більшості випадків, використовується пластикова касета габаритними розмірами 53х28х5 см, яка містить 50 рослин.

Завантаження касетних саджанців на спеціальні візки з полицями для транспортування

Касетні саджанці малини придатні для тривалого транспортування. Для зручності їх перевозять на спеціальних візках з полицями, або палетують на палети розміщуючи кожну касету в окремий ящик.

Норма висадки касетних саджанців малини на 1 га коливається в межах від 6-7 до 10 тисяч рослин, залежно від схеми посадки.

Схема посадки касетних саджанців малини обирається індивідуально. Ширина міжряддя може змінюватися від 2,5 до 3,5 м, залежно від обраної агротехніки та способу обробітку міжрядь, габаритів наявної механізованої техніки в господарстві, яку планується залучати для обробітку культури, тощо. Оптимальною для малини вважається ширина міжряддя 3 м.

Інтервал між рослинами в межах одного ряду при посадці касетних саджанців малини може становити від 20-25 см (загущена посадка) до 50 см (зріджена посадка). Оптимальною вважається відстань між рослинами в межах 30-40 см. Від вибору величини інтервалів між рослинами в межах одного ряду при посадці залежатиме вигляд насадження наступного сезону. При загущеній посадці, в наступному сезоні кількість плодоносних пагонів на одиницю довжини плодоносного ряду, а значить і потенційна урожайність з одиниці площі буде вищою ніж при зрідженій посадці. Проте вже через рік, незалежно від того якою була посадка (загущеною чи зрідженою) вигляд насадження буде однаковий.

Посадка касетних саджанців малини на гребенях з мульчувальною плівкою

Посадку касетних саджанців необхідно здійснювати з використанням мульчі, яка забезпечує збереження вологи в прикореневій зоні рослини та перешкоджає проростанню бур’янів. В якості мульчувального матеріалу можуть використовуватися як органічні (тирса) так і неорганічні (мульчувальна плівка або агротканина) матеріали. Кожен з них має свої переваги та недоліки. Найдешевшим мульчуючим матеріалом є тирса. Проте, її недоліком є те, що через певний час її потрібно повторно довносити, оскільки вона може видалятися з насадження вітрами, або змиватися дощами. З точки зору надійності, практичності та довговічності, найбільш доцільно використовувати агротканину, проте вона є достатньо дорогою, через що виробники змушені шукати їй заміну. Хорошою альтернативою агротканині може бути використання мульчувальної плівки. ЇЇ вартість порівняно з агротканиною значно нижча, а строк служби – в середньому становить 3-4 сезони.

Мульчувальна плівка, як правило, використовується при вирощуванні малини на гребенях. Її встановлюють при нарізанні гребенів за допомогою гребенеутворювача, який за один прохід виконує декілька технологічних операцій (формує гребінь, встановлює стрічки краплинного зрошення та накриває гребінь плівкою).

Процес формування гребенів з одночасним встановленням двох стрічок краплинного зрошення та мульчувальної плівки за допомогою гребенеутворювача

Для малини на кожен гребінь необхідно встановлювати по дві стрічки крапельного зрошення

Як показує практика, на кожен гребінь доцільно встановлювати не одну, а саме дві стрічки краплинного зрошення. Це пов’язано з тим, що з часом, деякі крапельниці можуть забиватися і якщо використовується лише одна стрічка краплинного зрошення деякі ділянки плодоносного ряду можуть залишатися без поливу. При виборі стрічки для краплинного зрошення варто звернути увагу на декілька дуже важливих показників:

– товщина стінки стрічки краплинного зрошення,

– водовилив з однієї крапельниці,

– відстань між крапельницями.

Для малини доцільно встановлювати крапельну стрічку з товщиною стінки від 8 до 16 мілл, або ж використовувати садову трубку (товщина стінки від 16 мілл). Чим більша товщина стінки тим довший потенційний строк служби стрічки краплинного зрошення, але при цьому пропорційно збільшується її вартість.

Наступний важливий показник стрічки краплинного зрошення – водовилив з однієї крапельниці. Для малини рекомендується обирати крапельниці з водовиливом в межах 1,4 – 2,0 л/год. Мінімально допустимий рекомендований водовилив з однієї крапельниці становить 1,0 л/год (чим більший водовилив – тим менша ймовірність забиття крапельниці в майбутньому). Не рекомендується обирати крапельниці з надто великим водовиливом (більше 4,0 л/год), оскільки при цьому вода з крапельниці виливатиметься дуже швидко та може не встигати поглинатися грунтом навколо рослини, і як наслідок стікати з гребеня в міжряддя.

Обираючи стрічку краплинного зрошення варто звернути увагу на відстань між крапельницями. Від даного показника значною мірою залежить рівномірність поливу. Для малини рекомендується обирати стрічки з відстанню між крапельницями в діапазоні від 20 до 30 см. При більших відстанях між крапельницями може спостерігатися неповне “перекриття” крапельниць плодоносної смуги, що може призвести до наявності, так званих, “сухих зон”.

Мульчувальна плівка може бути різного кольору (чорна, сіра, біла), товщини та розміру. Для малини, здебільшого, використовують мульчувальну плівку чорного кольору товщиною від 25-30 до 70-80 мікрон. Вона може бути як вітчизняного так і закордонного виробництва. Середній термін служби мульчувальної плівки становить від 3 до 5 сезонів. Основною перевагою використання мульчувальної плівки – є її відносно невисока вартість. При цьому вона повністю виконує свої функції, а саме – захищає насадження від бур’янів, зберігає вологу в прикореневій зоні, полегшує нормування пагонів.

Посадка касетних саджанців здійснюється з червня до початку вересня.

Завдяки високій енергії росту, касетний саджанець малини посаджений на початку літа може сформувати пагін висотою до 1,2 м ще в поточному сезоні вегетації.

Щойно висаджені касетні саджанці малини на гребені з мульчувальною плівкою

Вигляд насадження малини через місяць після посадки касетними саджанцями

Вигляд насадження малини через місяць після посадки касетними саджанцями 

Вигляд насадження малини через три місяці після посадки касетними саджанцями

Захист насадження малини від бур’янів є дуже важливим, особливо в рік посадки. Для цього можливо використовувати мульчувальний матеріал або виконувати регулярні ручні прополки (потребують значних затрат часу та трудових ресурсів). За словами виробників, на виконання ручних прополок за декілька сезонів витрачається приблизно стільки ж коштів, скільки необхідно для встановлення мульчувальної плівки, тому більшість виробників все ж таки віддають перевагу останній.

Прорізання отворів в мульчувальній плівці для нормування пагонів

Завдяки використанню мульчувальної плівки значно спрощується процес нормування пагонів. Мульчувальна плівка обмежує проростання нових пагонів в межах плодоносного ряду. В місцях де бажано отримати пагін робиться отвір в мульчувальній плівці, через який буде проростати новий пагін малини. Таким чином, пагони розміщуються в бажаних місцях (там де прорізані отвори в мульчувальній плівці) та в необхідній кількості (з розрахунку на одиницю довжини плодоносного ряду).

Вигляд насадження малини посадженого касетними саджанцями на наступний сезон

При вирощуванні літніх сортів малини, вже в наступному сезоні на цих пагонах сформується перший комерційний урожай (до 3-5 т/га), а вже через рік насадження вийде на повне плодоношення.

При посадці касетних саджанців малини ремонтантних сортів на початку літа вже наступного сезону виробники отримують повний комерційний урожай ягоди.

Плодоношення ремонтантного сорту Джоан Джей® (Joan J®) на наступний рік після посадки касетними саджанцями

Плодоношення ремонтантного сорту Рафзаку – Хімбо-Топ® (Himbo-Top®) на наступний рік після посадки касетними саджанцями

Плодоношення ремонтантного сорту БП1 – Аміра® (Amira®) на наступний рік після посадки касетними саджанцями