Британська селекційна програма East Malling Research (EMR) – займається виведенням нових високоякісних сортів літньої та ремонтантної малини для професійних виробників. Головний акцент при впровадженні нових сортів робиться на якості ягід (смаку та зовнішньому вигляді), стійкості до хвороб та шкідників, а також високих показниках врожайності.

Новий дуже ранній сорт літньої малини від селекційної програми EMR – EM6544/80, який отримав назву Моллінг Джуно® (Malling Juno®) дуже добре себе зарекомендував під час тестових випробувань в Великобританії і з кожним роком почав набувати все більшої популярності серед виробників.

Про власний досвід та особисті враження від сорту Моллінг Джуно® розповідає британський виробник ягоди –  пані Джанет Аллен (Mrs Janet Allen, Rectory Farm, Oxfordshire, UK):

Ягода Моллінг Джуно® починає дозрівати одночасно з сортом Глен Мой® (на 10 днів раніше поширеного та всім відомого сорту Глен Емпл®), проте збір урожаю концентрований і 50% урожаю збирається на декілька днів раніше ніж у Глен Мой® (на 2 тижні раніше за Глен Емпл®).

Плоди гарно забарвлені, яскравіші за Глен Мой®, дещо менші за розміром проте суттєво кращі за смаком. На рослині плоди розміщені рівномірно, добре доступні, легко знімаються та швидко збираються. Ягода має дуже міцну шкірочку, що забезпечує відмінну лежкість та транспортабельність (аналогічно сорту Глен Емпл®), не схильна до розсипання (crumbly). Лежкість та транспортабельність плодів хороша, на рівні сорту Глен Емпл®.

Пагони без шипів (колючок), сильні, прямостоячі, без схильності до гілкування (кущіння). Пагони легкі у догляді, зазвичай сягають висоти 1,8 м і формують близько 30 міжвузлів на 1 погонному метрі пагона (тобто має короткі міжвузля та формує велику кількість латералів в наступному році для плодоношення). Не потребує великої кількості годин яровизації (процес, що відбувається під дією низьких позитивних температур певної тривалості),  що дає змогу отримувати високий урожай в теплих південних регіонах, має ранній період розпускання бруньок та високий коефіцієнт пробудження бруньок (велика кількість бруньок на пагоні формують латерали для плодоношення). Сорт має хорошу пагоноутворюючу здатність та, до сьогодні, показував мінімальну схильність до більшості захворювань пагонів. Латерали міцні, вертикально направлені, не потребують додаткової підтримки (достатньо підтримки пагона на шпалері).

Сорт придатний до вирощування у субстраті під накриттям (у контейнерах в плівкових теплицях).

Моллінг Джуно® – достойна заміна таких ранніх сортів, як Глен Мой® та Глен Ліон®.

Опис сорту Моллінг Джуно® від селекціонера Віккі Найт (Vicky Knight – East Malling Research):

Сезон: дуже ранній період плодоношення, концентроване достигання, масове одночасне достигання наприкінці червня.

Відзначені наступні дати фаз достигання протягом трьох років випробувань (2000, 2001, 2002):

– збір 5% плодів відбувся на 19, 13, 16 червня відповідно по рокам випробувань;

– збір 95% плодів 11, 9, 8 липня.

У 2004 році:

– перший збір 17 червня;

– збір 50% плодів 5 липня;

– останній збір 22 липня.

Пагони: прямостоячі, без шипів, з коротким міжвузлям, довгі, з висхідним (вертикальним) напрямом росту латералів. Плоди гарно представлені, легко зриваються та швидко збираються. Плодоносні пагони дещо оголені нижче нижнього дроту шпалери (не формують латералів біля поверхні грунту).

Плоди: великого розміру, регулярної конічної форми та привабливого забарвлення, колір яскравий світло червоний. Плоди легко прикріплені до плодоложа, щільні (злегка м’які при перестиганні). Плоди мають хороший смак та приємний легкий аромат. Плоди мають гарну лежкість і транспортабельність, хорошу консистенцію, дуже слабо вражаються пліснявою після збору.

Стійкість до хвороб і шкідників: сорт стійкий до великої малинової попелиці (Amphorophora idaei). Здорові пагони, стійкі до ураження ботритісом пагонів (сіра гниль пагона), пурпурової плямистості (дидимела) та інших плямистостей пагонів (антракноз). Сорт дещо сприйнятливий до фітофторозу. За дев’ять років не було виявлено рослин уражених вірусом RBDV.

Про потенціал сорту Моллінг Джуно® для вирощування за системою long cane (саджанці з довгим пагоном) розповідає доктор Пол Волпол (Dr. Paul Walpole) з розсадника RW Walpole (Великобританія). “Оскільки пагони Моллінг Джуно® мають короткі міжвузля та містять велику кількість бруньок з раннім строком розпускання, саджанці сорту Моллінг Джуно® з довгим пагоном мають великий потенціал для впровадження в виробництво”, – зазначив Пол Волпол. “Професійні виробники знаходяться в пошуку високоякісного раннього літнього сорту малини для старту сезону. Сорт Моллінг Джуно® – це саме те, що їм потрібно”, – додав він.

Права на сорт Моллінг Джуно® офіційно захищені Європейським Патентом. Власником прав на сорт, включно з правом надання ліцензії на розмноження сорту є британська компанія Мейозис Лімітед (Meiosis Limited), яка діє від імені EMR. Починаючи з весни 2007 року саджанці сорту Моллінг Джуно® стали доступними для продажу від ліцензованих розсадників, як отримали ліцензію та право на розмноження сорту. З кожним роком, інтерес до сотру з боку європейських і вітчизняних виробників ягоди постійно зростає. З питань придбання сертифікованих саджанців малини сотру Моллінг Джуно® слід звертатися в британську компанію Мейозис Лімітед (Meiosis Limited – www.meiosis.co.uk).

Матеріал підготовлено на основі публікації «Malling Juno – A New Early Summer Fruiting Raspberry from East Malling Research”. – Dr David Taylor, Meiosis Limited and Mrs Vicky Knight, East Malling Research.

Інтернет сторінка сорту Моллінг Джуно® – www.mallingjuno.prosort.info.