Вирощування суниці має досить тривалу історію. Письмові джерела підтверджують, що суницю лісову (Fragaria vesca) розпочали вирощувати в Європі ще у 15 сторіччі, проте історія суниці садової (Fragaria × ananassa) розпочалася у Франції наприкінці 17 століття. Батьківські форми суниці садової були завезені до Європи з Північної та Південної Америки і перший гібрид суниці віргінської (Fragaria virginiana) та суниці чилійської (Fragaria chiloensis) виявився настільки успішним, що швидко замістив лісову суницю у комерційному виробництві та отримав окрему назву Суниці садової або ананасної (Fragaria × ananassa).

Суниця садова в даний час є основною ягідною культурою у Світі і селекціонери багатьох країн у рамках державних та приватних селекційних програм (на сьогодні їх налічується більше 80) продовжують роботу по створенню нових сортів, які б вирізнялися підвищеною продуктивністю, кращими смаковими якостями, адаптивністю до умов вирощування та стійкістю до захворювань.
На жаль, навіть найсучасніші підходи у селекції, не можуть гарантувати того, що новостворений сорт буде кращим від тих, що вже існують на ринку.

Так, в Європейському Союзі за останні 10 років було зареєстровано 160 сортів суниці, і на сьогоднішній день ще 100 сортів знаходиться в процесі реєстрації. Більшість з них знайшли своє місце на ринку, проте можна назвати не більше десятка сортів, що були позитивно сприйняті більшістю виробників та споживачів та мали помітний вплив на розвиток всього фруктового сектору.

Сьогодні ми хотіли б познайомити виробників з однією невеликою, але досить успішною селекційною компанією з півночі Італії, селекціонери якої створили ряд сортів, що вже здійснили такий вплив.

Історія компанії Нью Фрутс (New Fruits S.A.S.) розпочалася з 1996 року з об’єднання зусиль двох Італійський розсадників Джеоплант (Geoplant Vivai) та Раджі (Raggi Vivai), які вирішили створити сорти суниці, які б задовольняли вимоги виробників до урожайності і стійкості до захворювань, торгівельних мереж до лежкості та транспортабельності і споживачів щодо зовнішнього вигляду і смаку.

Проте, ще до заснування окремого підприємства, у 1991 році селекціонери обох розсадників разом із залученням спеціалістів провідних наукових установ, розпочали свою роботу.

Розсадник Джеоплант був започаткований родиною пана Секондо Данезі ще у 1982 р. Сьогодні підприємство Джеоплант успішно продовжує сімейні традиції та постачає виробникам фруктів та ягід якісний садивний матеріал суниці, а також різних сортів сливи, абрикосу, черешні, персику, груші, яблуні, ківі та хурми.

Розсадник Раджі був започаткований в далекому 1970 р паном Раджі Джордано і ось вже більше 40 років підприємство продовжує свою успішну діяльність як один з найкращих розсадників плодово-ягідних культур, що постачають свою продукцію не лише Італійським виробникам, а й підприємствам інших країн Західної та Східної Європи.

Крім традиційного асортименту культур розсадник Раджі з 1980 р. спеціалізується на вирощуванні садивного матеріалу деревних культур інокульованих грибницею чорного та білого трюфелю. На сьогодні садивним матеріалом підприємства в різних Європейських країнах висаджено вже понад 1500 га плантацій культивованого трюфеля. Також підприємство вже більше 15 років вирощує садивний матеріал спаржі.

Першим успішним результатом майже десятирічної роботи компанії Нью Фрутс стало виведення на ринок нових сортів, які виявились добре адаптованими для вирощування в умовах континентального та помірного північного клімату. Перші три сорти були створені в період з 1998 по 2001 рік, а виведення їх на ринок у 2001-2002 роках стали основою успішного розвитку самого підприємства, а також суттєво вплинули на розвиток як італійського так і загальноєвропейського ринку суниці.

Найпопулярнішими сортами селекції компанії Нью Фрутс, які широко розповсюджені на півночі Італії та в Європейських країнах і займають важливе місце на ринку свіжої продукції є сорти Алба®, Азія®, Роксана®, та сорт Сирія®, який представляє особливий інтерес на ринку переробної промисловості.

Ці сорти вже декілька років успішно вирощуються в Україні та добре зарекомендували себе у різних грунтово-кліматичних регіонах, від Полісся до Степу.

Алба® (Alba®)

Алба® (Alba®) – зареєстрована торгова марка для сорту суниці садової НФ 311 (NF 311) селекції Нью Фрутс.

Сорт має дуже ранній строк достигання – зазвичай ягода дозріває на 2 дні раніше Хонею, проте в залежності від регіону вирощування та погодних умов цей показник може незначним чином змінюватись.

Цвітіння відбувається на два дні пізніше Хонею, що трохи зменшує ризик пошкодження весняними заморозками.

Суниця садова сорт Алба®

Ягода сорту Алба® має великий розмір та суттєво не дрібнішає до кінця збору – середня вага плодів протягом сезону складає близько 25 г. Плоди вирівняні, мають гарну видовжено-конічну форму, яскравого червоного кольору, з добре помітним блиском, мають дуже привабливий вигляд. Ягоди мають чудові показники лежкості та транспортабельності. Смак ягід десертний, середньої насиченості, дещо поступається іншим сортам Нью Фрутс, але значно кращий ніж у плодів загальновідомого раннього сорту Хоней. Ягода добре доступна для збирання, а в поєднанні з великим розміром плодів вдається добиватись високої продуктивності працівників, що значно знижує витрати на збір.

Рослина досить сильноросла, та високопродуктивна. В Італії при високому рівні агротехніки досвідчені виробники отримують до 1,2 кг плодів з рослини. В Україні поки що вдалось досягти сталих показників у 0,5-0,6 кг з рослини (25-30 т/га при 50 000 рослин на гектарі) в умовах відкритого грунту.

Сорт Алба® досить стійкий до захворювань кореневої системи – вертицильозного в’янення (Verticillium dahliae) та гнилі сердечка (Phytophtora cactorum), толерантний до борошнистої роси (Oidium fragarie) і кутової плямистості (Xanthomonas fragarie), проте дещо сприйнятливий до антракнозу (Colletotrichum accutatum). Тому важливо звернути увагу на профілактичну обробку від Антракнозу, коли складаються сприятливі погодні умови для цього захворювання – тривала волога прохолодна погода, особливо з великими перепадами температур вдень і вночі.

Сорт призначений для вирощування у регіонах з континентальним кліматом, так як рослина потребує великої кількості холодних температур взимку. В умовах України сорт гарно зимує. Часткове пошкодження морозами спостерігалось лише в екстремальні зими з дуже низькими температурами і зазвичай лише на полях, де не було снігового покриву. Іноді такі проблеми можна спостерігати, коли виробник робить занадто високі гребені, на яких не затримується сніг.

Сорт добре підходить для вирощування як в умовах відкритого грунту, так і в умовах плівкових теплиць. В звичайних не опалюваних плівкових тунелях вдається отримати продукцію приблизно на два тижні раніше, а також значно підвищується урожайність та якість продукції.

Пряма мова:
Наталія Мелєнєвська
Засновник ТОВ Мелен, Житомирська обл.
 

Ми вирощуємо суницю вже чотири роки і за цей час мали нагоду протестувати досить багато різних сортів.
Перший урожай сортів Нью Фрутс ми отримали у 2014 р, а в цьому сезоні змогли ще раз переконатися у стабільній та високій продуктивності Алби, Азії та Роксани.
Всю вирощену продукцію ми реалізовуємо на свіжий ринок, тому, окрім продуктивності, нам необхідно враховувати вимоги наших клієнтів до транспортабельності та лежкості продукції, а також побажання споживачів щодо зовнішнього вигляду і смакових якостей. В цьому відношенні сорти селекції Нью Фрутс нас цілком влаштовують.

Азія® (Asia®)

Азія® (Asia®) – зареєстрована торгова марка для сорту суниці садової НФ 421 (NF 421) селекції Нью Фрутс.

Азія® – середньоранній сорт (дозріває на 3-5 днів пізніше за сорт Алба®).

Ягода дуже великого розміру з середньою вагою протягом сезону 28 г, видовженої конічної форми (за винятком перших плодів, які мають дуже великий розмір та гребенеподібну форму), м’якоть середньої щільності, проте плоди мають чудову лежкість і транспортабельність. Завдяки чудовим смаковим якостям плодів з високим вмістом цукрів (7.3 brix) та насиченим ароматом, сорт чудово підходить для споживачів, які особливо цінують смак.

Суниця садова сорт Азія®

Рослина сильноросла, з листками великого розміру, стійка до хвороб кореневої системи – вертицильозного в’янення (Verticillium dahliae) та гнилі сердечка (Phytophtora cactorum). Проте слід зазначити, що сорт дещо сприйнятливий до борошнистої роси (Oidium fragarie), тому важливо звернути увагу на профілактичну обробку рослин від цього захворювання.

Сорт дуже високоврожайний. В умовах відкритого грунту в Україні виробники отримують до 0,56-0,64 кг з рослини (28-32 т/га при 50 000 рослин на гектарі). При використанні плівкових тунелів можна досягти ще вищих показників урожайності, а також уникнути значних проблем з розвитком борошнистої роси.

Сорт призначений для вирощування у регіонах з континентальним кліматом, так як рослина потребує значної кількості холодних температур взимку. Протягом більш ніж п’ятирічних спостережень сорт гарно зимує в умовах України. Незначне підмерзання спостерігалось лише в зими з екстремальними низькими температурами за відсутності снігового покриву.

Сорт добре підходить для вирощування в умовах відкритого грунту, а також у плівкових тунелях та скляних теплицях. Також дуже гарні результати показує при вирощуванні у субстраті.

Роксана® (Roxana®)

Роксана® (Roxana®) – зареєстрована торгова марка для сорту суниці садової НФ 205 (NF 205) селекції Нью Фрутс.

Сорт середньо-пізнього сроку достигання – дозріває на 8-10 днів пізніше ніж Алба.

Ягода дуже великого розміру з середньою вагою плодів 30 г, видовженої правильної конічної форми, яскраво червоного забарвлення. М’якоть середньої щільності.

Рослина сильноросла та витривала, гарно почуває себе на бідних грунтах, стійка до низьких температур взимку.

Суниця садова сорт Роксана®

Сорт стійкий до хвороб кореневої системи – вертицильозного в’янення (Verticillium dahliae) і гнилі сердечка (Phytophtora cactorum), та толерантний до борошнистої роси (Oidium fragarie), і кутової плямистості (Xanthomonas fragarie), проте дещо сприйнятливий до антракнозу (Colletotrichum accutatum). Слід звернути увагу, що сорт, сильніше ніж інші, уражується павутинним кліщем, тому важливо контролювати цього шкідника, коли складаються сприятливі умови для його розмноження – жарка та суха погода.

Роксана® стабільно дає дуже високі врожаї. В умовах Італії виробники отримували рекордні урожаї до 1,6 кг з рослини. В Україні виробникам вдалось досягти урожаїв в межах 30-32 т/га (600-640г з рослини при 50 000 рослин на га) в умовах відкритого грунту, а на Вінничині в плівкових тунелях врожайність сягала рекордних 38 т/га.

Висока урожайність, великий розмір плодів та їх гарна доступність для збирачів дозволяє суттєво знизити витрати на збір продукції.

Враховуючи дуже високу урожайність, що сильно виснажує рослину, за несприятливих погодних умов може проявлятись ушкодження сірою гниллю. Тому рекомендується не загущувати насадження та висаджувати рослини з відстанню 30-35 см між рослинами, а при вирощуванні у тунелях забезпечувати гарну вентиляцію.

Сорт призначений для вирощування у регіонах з континентальним та північним кліматом, так як рослина потребує великої кількості холодних температур взимку. Протягом багаторічних спостережень сорт гарно зимує в умовах України.

Сорт показує гарні результати при вирощуванні в умовах як відкритого грунту, так і у плівкових тунелях та скляних теплицях, чудово підходить для вирощування як в грунті так і у субстраті. Один з найкращих сортів для вирощування позасезонної продукції в умовах захищеного грунту завдяки високій урожайності, великому розміру плодів та здатності повноцінно забарвлювати плоди при низьких температурах та недостатньому освітленні.

Пряма мова:
Андрій Багрій
Керівник ТОВ Обрій, Вінницька обл.
 

Декілька років тому я відвідав Італійське підприємство Нью Фрутс в пошуках садивного матеріалу нових продуктивних сортів суниці. Мені запропонували спробувати сорт Роксана, який виявився добре адаптованим до наших грунтово-кліматичних умов.
При вирощуванні за екстенсивною технологією (у грунті з мульчуванням соломою) урожай товарної продукції склав майже 30 т/га, а на ділянці, на якій була змонтована неопалювальна плівкова теплиця, що захистила рослини від весняних заморозків, я отримав рекордний у моєму досвіді урожай – 38 т/га.
Крім високої урожайності, ягоди Роксани мають прийнятний смак, досить привабливий зовнішній вигляд та тривалий час зберігають товарність.

Сирія® (Syria®)

Сирія® (Syria®) – зареєстрована торгова марка для сорту суниці садової НФ 137 (NF 137) селекції Нью Фрутс (Італія).

Сорт середньостиглого строку достигання – дозріває на 5-6 днів пізніше за сорт Алба.

Ягода середнього та великого розміру з середньою вагою протягом сезону 23 г. Плоди видовженої правильної конічної форми, насиченого червоного кольору, з гарним блиском, привабливого зовнішнього вигляду. М’якоть плодів щільна, насиченого червоного кольору, з приємним, насиченим солодко-кислим смаком. Плоди мають чудову лежкість та транспортабельність.

 

Суниця садова сорт Сирія®

Плоди, порівняно з іншими сортами, менше уражуються сірою гниллю та стійкі до розтріскування під час дощів.

Висока щільність плодів, насичено-червоне забарвлення м’якоті та високий вміст сухих речовин та цукрів в плодах (8.5 brix) роблять цей сорт особливо привабливим для ринку переробки – заморозка, пюре, а особливо для виготовлення фруктових наповнювачів для йогуртів завдяки здатності зберігати щільну консистенцію, насичений колір та аромат в процесі переробки.

Сорт Сирія® стійкий до захворювань кореневої системи – вертицильозного в’янення (Verticillium dahliae) та гнилі сердечка (Phytophtora cactorum), толерантний до борошнистої роси (Oidium fragarie) та антракнозу (Colletotrichum accutatum), проте дещо сприйнятливий до кутової плямистості (Xanthomonas fragarie).

Пряма мова:

Андрій Галяс
Директор проекту «Розвиток полуничних кооперативів», 
Міжнародний благодійний фонд «Добробут Громад»

Загалом в кооперативному підприємстві «Екофрутс» (с. Лосятин, Тернопільська область) вирощується 22 га суниці, з них маємо 3,6 га сорту «Сирія». Першу закладку було зроблено в 2013 році.
Сорт характеризується надзвичайно добре вираженими смаковими властивостями та дуже приємним ароматом, який особливо відрізняє «Сирію» від інших сортів. На свіжому ринку ціна на ягоду «Сирії» вища від інших сортів на 20-30%, саме через її смакові властивості.
Добре транспортується на відстань 500 та більше кілометрів, навіть з видаленою корененіжкою.
Перші ягоди дуже великі, при тому не спостерігається значне зменшення їхнього розміру впродовж збору. Особливої чутливості до певних хвороб та шкідників не спостерігалося.

Продуктивність сорту Сирія® середня. В Україні виробники отримують 400-450 г з рослини, що при густоті посадки 50 000 рослин на га дає 20-22т/га. Проте завдяки компактній, прямостоячій формі рослин, гарній стійкості до листових захворювань та відносній стійкості плодів до сірої гнилі, з метою підвищення урожайності, можна використовувати дещо загущені посадки з щільністю 60 000 рослин на га.

Сирія® чудово підходить для вирощування в умовах континентального клімату та гарно зимує в умовах України.

Сергій Змійчук

ТОВ ФруТек