Перехресне запилення жимолості

Для досягнення високої врожайності жимолості дуже важливим є перехресне запилення. Для забезпечення якісного перехресного запилення необхідне дотримання 3 основних умов:

  1. наявність джерела пилку (з рослини іншого сорту)
  2. наявність комах, які переносять пилок
  3. відповідні погодні умови для забезпечення запилення

Для забезпечення перехресного запилення сорти жимолості мають бути генетично сумісними, цвісти одночасно або майже одночасно, а також рослини різних сортів мають рости відносно близько одна від одної.

Сорти російської селекції зацвітають рано, часто за місяць до закінчення весняних заморозків. Сорти канадської селекції цвітуть на декілька тижнів пізніше ніж сорти російської селекції.

Для забезпечення оптимального перехресного запилення рекомендується вирощування широкої групи сортів.

СОРТ

Російська селекція*

Тундра

Бореаліс

Індіго

Аврора

Хоней Бі

Бореал Бліззард

Бореал Біст

Бореал Б’юті

Російська селекція* +++ ++ ++ ++ ++ ++ +
Тундра ++ +++ +++ ++ +
Бореаліс ++ +++ +++ ++ +
Індіго ++ +++ +++ ++ +
Аврора ++ +++ +++ +++ +++ ++
Хоней Бі ++ +++ +++ +++ +++ ++ ++
Бореал Бліззард + ++ ++ ++ ++ +++ +
Бореал Біст + + + + ++ +++ +++
Бореал Б’юті +++

* Увага! В мобільній версії сайту для повного перегляду таблиці скористайтесь нижньою прокруткою (скролингом).

Таблиця 1. Придатність сортів для перехресного запилення

Шкала сумісності:

(+++) – найкраще запилення – пилок відповідає вимогам і цвітіння відбувається одночасно.

(++) – нормальне запилення – пилок сумісний, але дати цвітіння не повністю відповідають, періоди цвітіння дещо зміщені.  У більшість років запилення має бути достатньо якісним, втрата врожаю не більше 25%.

(+) пилок сумісний, але період цвітіння значною мірою несинхронізований (періоди цвітіння суттєво не співпадають). У гіршому випадку можна очікувати втрати врожаю понад 50% через недостатнє перехресне запилення, хоча в окремі роки може бути хороша урожайність;

(—) пилок несумісний або період цвітіння дуже несинхронізований (цвітіння відбувається в різні періоди). Ймовірність перехресного запилення мінімальна впродовж більшості років.

У таблиці вище поєднані дані експериментів із запиленням та спостереженнями за часом цвітіння. Дані, отримані в результаті експериментів з запиленням можна вважати відносно достовірними, однак варто зазначити, що погодні умови можуть змінити період цвітіння окремих сортів.

* Російська селекція включає в себе 12 різних сортів російської селекції.

Матеріал підготовлено на основі публікації “Planning for pollination” Dr Bob Bors – University of Saskatchewan / Canada.