Чорниця /лохина/ високоросла (Vaccinium corymbosum L.) – одна з найменш вимогливих до живлення ягідних культур.

В природних умовах ця рослина зустрічається у місцевостях з промивним режимом зволоження, тобто, незважаючи на високий вміст органічної складової у ґрунтах, на яких вона росте, регулярні, надмірні опади постійно вимивають мінералізовані елементи живлення в нижні шари ґрунту чи у ґрунтові води, де вони рослинам вже не доступні…

Тому чорниця звикла до спартанських умов існування, низького рН та азоту у формі NH4+, адже амонійна форма азоту фіксується у ГВК (грунтовому вбирному комплексі), стійкіша до вимивання та є доступною рослинам більш тривалий час.

Окрім того, рослинам чорниці доводиться ділитися вуглеводами з мікоризою. Мікоризні гриби, в обмін на цукри, допомагають засвоїти деякі елементи живлення, що присутні у грунті, проте в недоступних для рослини формах.

В різних джерелах вказують різні показники виносу поживних елементів цією культурою (які, іноді, відрізняються у рази!). Ми вважаємо, що одне з найбільш достовірних джерел інформації – це дослідження профільних установ у США, а саме науковців Девіда Брайла (USDA) та професора Бернадін Стрік (OSU).

У своїй статті: Bryla, David & Strik, Bernadine. (2015). Nutrient Requirements, Leaf Tissue Standards, and New Options for Fertigation of Northern Highbush Blueberry. HortTechnology. 25. 464-470. 10.21273/HORTTECH.25.4.464. науковці наводять дані по виносу основних макро- та мікроелементів з щорічною обрізкою та урожаєм ягоди:

Якщо перевести фунти на акр в більш звичні для нас кілограми на гектар (всі необхідні коефіцієнти автори завчасно вказали в останній стрічці під таблицею), отримаємо наступне:

Для розрахунку загального щорічного виносу елементів живлення ми взяли найбільш оптимістичну урожайність у 20 т/га і, в результаті, отримали все ж досить скромні цифри…

Тут важливо зазначити, що науковці вказали винесення рослиною елементів живлення у чистому вигляді, враховуючи, що практично всі виробники добрив вказують вміст макроелементів не у чистій формі, а у формі оксидів (К2О, Р2О5, СаО, MgO), ми використали стандартні коефіцієнти перерахунку і отримали такі цифри:

Звичайно, є ще питання ефективності використання добрив, яка залежить від форми самого добрива (гранульоване, водорозчинне, так зване “CRF – з контрольованим вивільненням елементів живлення”), способу та часу його внесення, тощо. Але це вже тема для окремої публікації…

Босий О.В., © 2021

 

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на даному Cайті дозволяється у разі зазначення джерела (ТОВ Фрутек) та автора публікації, для Інтернет-видань — гіперпосилання на безпосередню адресу головної сторінки (www.ft.ua). Посилання (гіперпосилання) обов’язково повинно бути у першому абзаці та у ідентичному з основним текстом розмірі. Посилання (гіперпосилання) є обов’язковим, незалежно від повного чи часткового використання матеріалів Сайту.