Фото: Сорт Река в період плодоношення

Сорт Река було створено на дослідній станції Руакура (Ruakura) у Новій Зеландії та виведено на ринок у 1985 р. Батьківські форми для селекції, E118 (Earliblue x Ashworth) x Bluecrop були надані Університетом штату Арканзас та USDA.

Река – один з перших сортів чорниці (лохини) високорослої у Світі, який було захищено Патентом на сорт рослин США (заявка 102151), термін дії якого завершився у 2007 р.

Нещодавно ТОВ Фрутек вдалося внести сорт до Реєстру сортів рослин придатних до вирощування в Україні (заявка 18501003).

Река – один з найменш вибагливих сортів чорниці (лохини) високорослої. Він має відмінну стійкість до хвороб, чудову адаптивність  та добре росте і плодоносить на мінеральних та важких за механічним складом грунтах при мінімальному внесенні субстрату. Зимостійкість цього сорту співставна з загальновідомим сортом Блукроп, тому цей сорт придатний для вирощування у всіх кліматичних зонах України.

Важливо відмітити, що сорт дуже швидко формує потужний продуктивний кущ і виходить на максимальну продуктивність значно раніше, ніж загальновідомі сорти Блукроп, Дарроу чи Ерліблу.

Сезон плодоношення сорту Река в порівнянні з іншими відомими сортрами. Джерело: US Plant Patent 6,700

Сорт Река відноситься до ранньостиглих, урожай дозріває на 5-7 днів раніше сорту Дюк, проте стигла ягода практично не осипається і може залишатися на рослинах 3-4 тижні. При цьому смакові якості ягоди лише поліпшуються завдяки зростанню вмісту цукрів, флавоноїдів та антиоксидантів.

Дружне дозрівання та стійкість до осипання дозволяє виробнику підвищити продуктивність при ручному зборі та, відповідно, знизити собівартість продукції. Ці ж властивості, у поєднанні з прямостоячим габітусом куща дозволяють ефективно використовувати механізований збір.

Ягода сорту Река середнього розміру, діаметром 12-14 мм та вагою в середньому 1,6 г. Плоди насичено синього кольору, мають помірний блакитний наліт та сухий відрив, характеризуються відмінною транспортабельністю та чудово зберігаються у свіжому вигляді досить тривалий час, навіть за відсутності швидкого охолодження.

Сорт схильний до перенавантаження врожаєм, тому, для уникнення дрібнішання плодів, практично щороку потребує посиленої обрізки.

За словами керуючого партнера ТОВ Фрутек Олега Босого:

«Сорт Река – це шедевр Світової селекції. Багато вітчизняних виробників його вже добре знають, проте включення його до Державного Реєстру та легалізація садивного матеріалу дозволить виробникам скористатися програмами підтримки розвитку садівництва та отримати часткове відшкодування при купівлі сертифікованих саджанців.

Ми вже завезли вірус-індексований маточний матеріал, який у поточному сезоні, відповідно до чинного законодавства, пройде процес пере-сертифікації та буде додано до асортименту сортів, які пропонує ТОВ Фрутек.

Цей сорт характеризується ягодою середнього розміру, яка має досить насичений колір. На жаль, темний колір негативно сприймається у ритейлі (по аналогії з темною перестиглою ягодою малини чи суниці). Проте окремі споживачі розуміють, що темна, ягода є більш корисною, адже це ознака підвищеного вмісту поліфенолів та антиоксидантів.

Ми впевнені, що завдяки високій стійкості до хвороб та невибагливості до умов вирощування, сорт Река знайде поширення як у конвенційному, так і в органічному виробництві. Висока продуктивність та придатність до механізованого збирання дозволить виробникам отримати значно нижчу собівартість продукції, яка може бути запропонована споживачам на ринку свіжої продукції, а також в  якості сировини для переробної промисловості.»